Text © Ing. Jozef Lengyel, PhD.
Fotografie © Stanislav Harvančík, Jozef Lengyel, František Bednár, Ferdinand Baranovič, Štefan Bánovský
Lokalita
Súčasné odkalisko Amerika (Duslo Šaľa, Trnovec nad Váhom) bolo vybudované ako priemyselný objekt na záchyt odpadových látok (kalov, sedimentov) chemického podniku Duslo Šaľa. Ide o sústavu nádrží, pričom v súčasnosti je aktívna južná nádrž. Vzhľadom na špecifické podmienky v území – stály prísun teplej vody s kalmi z Dusla, postupné ukladanie na dne nádrže sa tu vytvorila veľmi ojedinelá mokraďná lokalita umelého pôvodu. Na brehoch odkaliska sa nachádzajú porasty tŕstia obyčajného (Phragmites australis), rozptýlene s kríkmi bazy čiernej (Sambucus nigra). Voda na lokalite zväčša nezamŕza (až na tuhú zimu 2016/17 kedy väčšina nádrže v januári zamrzla) a tak predstavuje aj veľmi významné zimovisko vodných druhov vtákov. V letnom období sa vo vode nachádzajú vhodné podmienky pre tvorbu zooplanktónu aj vodných druhov bezstavovcov.
Vtáky
Odkalisko je významným refúgiom avifauny v okrese Šaľa. Na lokalite sa realizuje ornitologický monitoring už viac rokov, pričom k k 31.1.2017 tu bolo zistených celkom 165 druhov vtákov.
Odkalisko je v súčasnosti predovšetkým veľmi významné hniezdisko viacerých vzácnych druhov bahniakov (Charadriiformes). Na nánosoch kalov už viac rokov hniezdia európsky významné druhy ako šabliarka modronohá (Recurvirostra avosetta) a šišila bocianovitá (Himantopus himantopus). Ide o jedno z najvýznamnejších hniezdísk oboch druhov na západnom Slovensku. Hniezdia tu tiež kulíky riečne (Charadrius dubius) a cíbiky chochlaté (Vanellus sp.), druhy národného významu. Na migrácii sa vyskytujú i škandinávske a severské liskonohy úzkozobé (Phalaropus lobatus) a ojedinele i vzácny liskonoh ploskozobý (Phalaropus fulicarius). Na jarnej migrácii sa vzácne ukážu hvizdák malý (Numenius phaeopus) a brehár obyčajný (Limosa limosa). Na kaloch odkaliska môžeme pravidelne vidieť migrujúce kulíky piesočné (Charadrius hiaticula), pobrežníky (Calidris alpina, Calidris minuta, Calidris temminckii) a bojovníky bahenné (Philomachus pugnax). Často sa vyskytujú i kalužiačky malé (Actitis hypoleucos).
Čajky sa na lokalite vyskytujú pravidelne. Ide najmä o čajky smejivé (Larus ridibundus), ktoré na odkalisko zaletujú najmä z Váhu. V lete a na jeseň na odkalisku večer pravidelne zvyknú nocovať tzv. veľké druhy čajok, ako napr. čajka bielohlavá (Larus cachinnans), čajka žltonová (Larus michahellis), v počte niekoľko desiatok jedincov. Na jarnej migrácii sa pravidelne vyskytuje severská čajka malá (Larus minutus) a v lete migrujúce čajky čiernohlavé (Larus melanocephalus).
Na odkalisku sa vyskytujú pravidelne na migrácii i 3 druhy vzácnejších čoríkov (Chlidonias niger, Ch. hybridus a vzácny Ch. leucopterus). Z Váhu pravidelne na jar a v lete zaletujú i európsky významné rybáre riečne (Sterna hirundo).
Zo zúbkozobcov na lokalite v roku 2016 úspešne vyhniezdil pár vzácnejších kačíc chrapačiek (Anas querquedula), pravidelne hniezdia kačice divé (Anas platyrhynchos), v blízkej budúcnosti predpokladáme i hniezdenie kačíc chripľavých (Anas strepera), ktoré sa tu už pravidelne zdržiavajú. V území pravidelne sa vyskytujú i chochlačky sivé (Aythya ferina), vrkočaté (A.fuligula) a každoročne migrujú vzácne európsky významné chochlačky bielooké (Aythya nyroca). Hrdzavky potápavé (Netta rufina) sa pravidelne vyskytujú na migrácii. Zimujú tu kačice ostrochvosté (Anas acuta), kačice hvizdárky (A.penelope) a kačice chrapky (A.crecca) v počte až niekoľko sto jedincov – ide o najväčšie zimovisko kačíc chrapiek na celom západnom Slovensku.
V zime na odkalisku môžeme vidieť i vzácnejšie potápače malé (Mergus albellus) a potápače veľké (Mergus merganser) a hlaholky severské (Bucephala clangula). Pravidelne je tu možné vidieť i nehniezdiace labute veľké (Cygnus olor) a počas migrácie a v zime husi divé (Anser anser), husi bieločelé (A.albifrons) a vzácnejšie husi siatinné (A. fabalis). Vo februári 2017 sa na lokalite vyskytli i vzácne severské bernikly červenokrké (Branta ruficollis). Zriedkavo sa vyskytujú i európsky významné kazarky pestré (Tadorna tadorna) na migrácii a v zime. Od roku 2016 sa tu vyskytuje i druh ktorý je pôvodom zo severnej Afriky – húska egyptská (Alopochen aegyptiacus), ktorá bola v západnej Európe umelo vypustená.
Z potápiek je najrozšírenejším druhom potápka malá (Tachybaptus ruficollis), ktorá tu pravidelne hniezdi a má dobré podmienky na rozmnožovanie. Pravidelne sa vyskytuje i vzácna potápka čiernokrká (Podiceps nigricollis) a ojedinele na migrácii potápka chochlatá (Podiceps cristatus).
Z volavkovitých druhov vtákov (Ciconiiformes) sa na odkalisku pravidelne a celoročne vyskytuje najmä volavka popolavá (Ardea cinerea) a európsky významná beluša veľká (Casmerodius albus). Na migrácii a v lete sa v vyskytujú i vzácnejšie volavky purpurové (Ardea purpurea), beluše malé (Egretta garzetta) a často chavkoše nočné (Nycticorax nycticorax). Na prelete sa vyskytuje i bocian biely (Ciconia ciconia) a bocian čierny (Ciconia nigra). V lete lokalitou migrujú najmenšie európske volavky – bučiačiky trsťové (Ixobrychus minutus). Na migrácii sa vzácne vyskytuje i tajomný a nenápadný bučiak veľký (Botaurus stellaris).
Z chriašteľovcov pravidelne hniezdia najmä lysky čierne (Fulica atra) a sliepočky vodné (Gallinula chloropus), chriaštele vodné (Rallus aquticus). Na migrácii sa vyskytujú i druhy európskeho významu ako chriašť malý (Porzana parva) a chriašť bodkovaný (Porzana porzana). Zo žeriavovcov sa vyskytuje ojedinele v mimohniezdnom období žeriav popolavý (Grus grus).
Ďatle na lokalite zastupuje viac druhov, ktoré sem zaletujú z okolia a od Váhu: tesár čierny (Dryocopus martius), často žlna zelená (Picus viridis), ďateľ veľký (Dendrocopos major) a ďateľ malý (D.minor). Z krkavcovitých vtákov tu v kríkoch bazy a v tŕstí pravidelne nocuje straka obyčajná (Pica pica) a od Váhu často zaletujú vrany obyčajné (Corvus cornix), vzácne sa vyskytuje aj vrana čierna (Corvus corone), zaletuje tiež krkavec veľký (Corvus corax), v zime havrany čierne (Corvus frugilegus) a kavky tmavé (Corvus monedula).
Z krakľovcov na Ameriku od Váhu pravidelne zaletujú rybáriky riečne (Alcedo atthis). Zo spevavcov na Amerike hniezdi viacero močiarnych druhov, najmä trsteniarky (Acrocephalus scirpaceus, A.arundinaceus, A.schoenobaenus), svrčiaky (Locustella luscinioides), strnádky (Emberiza schoeniclus) a rad ďalších druhov. Na migrácii sa vyskytujú i fúzatky trsťové (Panurus biarmicus) a vzácne sláviky modráky (Luscinia svecica cyanecula). V lete a na jeseň v porastoch tŕstia nocujú stovky škorcov obyčajných (Sturnus vulgaris) a na jeseň a v zime aj desiatky stehlíkov (Carduelis carduelis, C.chloris a C.cannabina). Na okrajoch odkaliska v kríkoch hniezdia aj strakoše obyčajné (Lanius collurio) a strakoše veľké (Lanius excubitor) na odkalisku zimujú.
Početné sú aj bažanty obyčajné (Phasianus colchicus).
Cicavce
Odkalisko je významné refúgium i poľovných druhov zveri, pravidelne sa tu vyskytuej diviak lesný (Sus scropha), srnec lesný (Capreolus capreolus), kuna lesná (Martes martes), líška obyčajná (Vulpes vulpes), zajac poľný (Lepus europaeus), ale i nepôvodné druhy cicavcov ako nutria riečna (Myocastor coypus). Ojedinele sa tu vyskytuje i bobor (Castor fiber). Priestor nad hladinou je významným loviskom netopierov – na jar a na jeseň tu lovia desiatky raniakov hrdzavých (Nyctalus noctula).
Plazy a obojživelníky
Z obojživelníkov sa na lokalite pravidelne vyskytuje viac druhov, ako napr. európsky významná kunka obyčajná (Bombina bombina), ďalej zelené skokany (Rana kl.esculenta), ropuchy obyčajné (Bufo bufo), ropuchy zelené (B.viridis), a tiež rosnička zelená (Hyla arborea). Z plazov je hojná užovka obojková (Natrix natrix) a jašterica krátkohlavá (Lacerta agilis).
Na odkalisku Amerika a blízkych hrádzach odporúčame:
– správať sa ticho a ohľaduplne voči prírode
– nevstupovať do porastov tŕstia a na odkalisko
– nevypaľovať (!) na jar vegetáciu na odkalisku
Je potrebné riadiť sa pokynmi správcu územia a ním poverenými osobami